tel: + 48 13 46 44 338


Kamery

Kamera na żywo


Od teraz każdy, kto ma nawet domowy internet, może mieć kamerę internetową “na żywo”. Kamery internetowe przeżywają potężny boom. Zainteresowanie podglądem aktualnej pogody, jak i również okolicy, czy np. ilością turystów cały czas utrzymuje tendencję wzrostową. Instalacja kamery umożliwia wzrost zainteresowania Twoim obiektem - wystarczy dodać jego nazwę do obrazu z kamery.

Dodatkowo opracowaliśmy autorski system do filmów TimeLapse - nasi klienci otrzymują go za darmo!

Po kolei, co potrzebujemy, jak to działa?

1. Kamera do przekazu strumieniowego (LIVE).


Pierwsze pytanie zwykle brzmi: "Proszę pana ile to kosztuje ?" :)
Odpowiedź jest zwykle prosta:  "Niewiele".

Wiadomo, że całej inwestycji nie zamkniemy w 100zł, chociaż przy zastosowaniu bardzo tanich chińskich sprzętów mogłoby to być możliwe. Niestety takiej oferty u nas Państwo nie znajdziecie z wiadomych względów (awaryjność).

Kamery, które proponujemy, to kamery przemysłowe czyli do pracy ciągłej. Ich konstrukcja i zastosowane elementy pozwalają na stabilną, bezawaryjną pracę. Koszt zakupu kamery - ok 400 - 1000 zł. Mowa tu o kamerze stałej. Jeśli chcemy zainwestować w kamerę obrotową, poruszającą się po zaprogramowanej trasie - jest to wydatek rzędu 1500zł i w górę... - w zależności od możliwości danego egzemplarza. Możliwości znaczy: obsługiwane protokoły, możliwości programowania zdarzeń, możliwości programowania szybkości, trasy, zbliżeń, itp...

Kwestia montażu i konfiguracji kamery.

Montaż kamery jest niezwykle prosty i może być wykonany we własnym zakresie, wystarczy podstawowa wiedza z zakresu techniki. Oczywiście służymy pomocą lub usługą instalacji (koszty są do uzgodnienia).

Konfiguracja kamery i ew. routera przez który dostarczany jest sygnał internetowy, jest wykonywany zdalnie przez naszych techników, bez potrzeby osobistej wizyty na miejscu instalacji.

2. Przekaz obrazu LIVE do naszego serwera, czyli szybkość łącza UPLOAD.

Przekaz obrazu z kamery do serwera strumieniującego to najczęściej "najwęższe ogniwo" całej inwestycji... Krótko: aby strumień był stabilny, z np. kamery stałej (nie obrotowej) potrzebujemy stabilne 1Mb/s, tylko dla kamery, w kierunku wyjściowym czyli tzw. UPLOAD.

Szybkość łącza jakim dysponujemy można bardzo łatwo sprawdzić na stronie: http://www.speedtest.pl/ . Wystarczy wejść na stronę, w okolicach środka strony wyświetli się duży zegar, należy kliknąć "Start" i odczekać do końca testu. Wartość osiągnięta po prawe stronie zegara to właśnie UPLOAD, jeśli jest w okolicach 1Mb/s lub więcej, takie łącze nadaje się do nadawania obrazu na żywo.

Jeśli szybkość jest mniejsza, nadawanie jest również możliwe, lecz jakość przesyłanego obrazu może ulec nieznacznemu pogorszeniu. Jest możliwa również instalacja kamery przekazującej tylko zdjęcia (dla bardzo trudnych warunków technicznych), w takiej sytuacji na stronę internetową będą przekazywane zdjęcia z kamery w odstępach czasowych: np. 15 sek czy 2 min. Rozwiązanie takie stosuje się przy wykorzystaniu technologii GSM.

Ważnym elementem "całej układanki" jest również zewnętrzny adres IP - niekoniecznie stały, istotne by był zewnętrzny. Dodam tylko, że wszystkie oferty stałego internetu typu Neostrada posiadają zewnętrzny IP i tylko szybkość w kierunku UPLOAD może być ograniczeniem co do jakości przesyłanego obrazu.

Również brak zewnętrznego IP nie dyskwalifikuje łącza w wykorzystaniu go do wysyłania obrazu, lecz na pewno komplikuje sytuację (koszt inwestycji rośnie o ok. 300zł).

3. "Rozdawanie" strumienia do wielu użytkowników.

To zadanie jest przypisywane naszemu serwerowi strumieniującemu - miesięczny koszt jest uzależniony od obciążenia łącza i każdorazowo jest obliczamy indywidualnie (tel.: 504958559).

4. Wyświetlanie obrazu na stronie. 

Każdy nasz klient otrzymuje od nas kod do zamieszczenia na dowolnej stronie internetowej. Wklejenie kodu do strony powoduje wyświetlenie się na niej obrazu pobieranego z naszego serwera strumieniującego . To wszystko. 

5. Dodatki do obrazu LIVE.

Do obrazu można dodać: napisy, linki, obrazki stałe... Wymaga to dodatkowej pracy, co za tym idzie jest dodatkowo płatne, lecz są to opłaty jednorazowe...

Ważnym elementem jest również możliwość dokonfigurowania przez nas tworzenia TIME LAPSE z każdej stałej kamery. Nasze autorskie oprogramowanie tworzy niejako historię każdego dnia. Możliwości naszego oprogramowania prezentuje poniższy film:

Filmy poklatkowe mogą być zamieszczane na Państwa koncie Youtube.

Oczywiście na stronie internetowej z kamerą można zamieścić listę ostatnio wykonanych filmów...

Dodatkowo pod każdym obrazem LIVE możemy dodać galerię obrazków z ostatnich kilku godzin. Wszystkie powyższe elementy ubogacają naszą ofertę i powodują, że użytkownik będzie często powracał do widoku z Państwa kamery.

6. Prywatność i strefy zasłonięte. Legalny monitoring

Podczas instalacji kamery, a właściwie na etapie planowania miejsca montażu należy zwrócić uwagę aby widok przekazywany przez kamerę nie wkraczał w kogokolwiek prywatność. Dlatego, planując kamerę LIVE proponujemy wcześniej "rozejrzeć" się co będzie "widziała" kamera. Oczywiście jest możliwość utworzenia strefy prywatności na obrazie w postaci czarnego prostokąta zamazującego obszar, który może być uznany za niepożądany podczas przekazu LIVE. Każda montowana przez nas kamera może posłużyć do monitoringu. Legalny monitoring to podstawa spokojnego użytkowania całego systemu. Należy o to zadbać szczególnie w nowych realich - obowiązującego rozporządzenia o ochronie danych osobowych (RODO).

W przypadku zainteresowania ofertą zapraszamy do kontaktu. 

tel.: 134644338

tel.: 504958559